V rámci listopadové preventivní akce Movember přináší diagnostická laboratoř SPADIA výsledky z vyšetření hladiny testosteronu u mužů. Data ukazují překvapivý trend – významné procento mladých mužů ve věku 17 až 30 let má sníženou hladinu tohoto klíčového mužského hormonu. Od ledna 2023 do září 2024 laboratoře SPADIA provedly celkem 11 901 testů, kdy v 62 % případů u mužů ve věkové skupině 17 až 30 let vykazovaly výsledky nižší než doporučenou hladinu testosteronu.
„Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje reprodukční zdraví i celkovou vitalitu mužů. Hladina testosteronu u mužů přirozeně stoupá v pubertě a postupně klesá po třicátém roce života. V posledních letech však pozorujeme nárůst mužů mladších 30 let s nízkou hladinou testosteronu, což se odráží ve fyzických i psychických obtížích, jako je úbytek svalové hmoty, snížené libido nebo zhoršení nálady,“ říká Mgr. Michal Richter, vedoucí laboratoře klinické biochemie SPADIA.
V souboru bezmála 12 tisíc otestovaných vzorků jsou zahrnuté nejen preventivní výsledky například z loňské akce Movember, ale i hodnoty hladiny testosteronu u mužů, které na vyšetření zaslali do laboratoří SPADIA lékaři. „Hypotestosteronémie u mladých mužů není běžná. Faktorů je mnoho, například životní styl, stres, kouření, nedostatek spánku a vrozené poruchy. Vzhledem k zásadní roli testosteronu v produkci spermií a jeho vlivu na kvalitu spermií může mít nízká hladina testosteronu významný vliv na plodnost,“ zdůrazňuje uroložka MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D., MBA, a dále pokračuje: „Pacienti, kteří mají nízký testosteron, pozorují snížení libida, poruchy erekce, zvýšenou únavu, snížení počtu ranních erekcí, mohou trpět depresemi, jsou podráždění, mohou mít zvýšené množství tělesného tuku hlavně v oblasti břicha.“
Opavská endokrinoložka MUDr. Ivana Lubojacká připomíná, že na množství hladiny testosteronu v těle má negativní vliv nejen užívání omamných látek a anabolických steroidů, ale i nadměrná konzumace alkoholu. Významný vliv má také nadváha. „Nabízí se, že v nejmladší věkové skupině do 30 let, kde je největší procento mužů s nízkou hladinou testosteronu, se šli testovat i ti, kteří mají problém nebo jsou si vědomi užívání látek ovlivňujících gonadální osu a chtějí svůj stav zkontrolovat. Mezi otestovanými může být velká skupina mladých mužů, kteří navštěvují pravidelně posilovny a užívají nevhodné podpůrné prostředky, aniž by si byli vědomi následků,“ vysvětluje lékařka. Podle ní by muž po zjištění, že se jeho hladina testosteronu vymyká doporučeným hodnotám, měl zamířit právě k endokrinologovi či urologovi.
„Nízká hladina testosteronu se léčí, jen pokud má pacient klinické potíže,“ uvádí MUDr. Vlasta Vyhnánková, Ph.D., MBA s tím, že v případě nízké hladiny jsou k dispozici přípravky s testosteronem například ve formě mastí, gelů, tablet či injekčních aplikací. „Všechny jsou účinné a bezpečné, ale někdy se mohou objevit nežádoucí účinky, zejména zvýšení hematokritu, tedy poměr červených krvinek v plazmě. Proto je třeba pacienta pravidelně medicínsky sledovat,“ dodává.
Stejně jako v předchozích letech připravila SPADIA v rámci preventivní akce Movember speciální nabídku na vyšetření hladiny testosteronu a PSA (Prostatického Specifického Antigenu), což jsou dva ukazatelé poskytující důležité informace o stavu mužského zdraví. Cílem je podpořit osvětu a prevenci, která je základem dobrého zdraví. Proto se do oblíbené akce Movember stále více aktivně zapojují i zaměstnavatelé.
Mobilní tým SPADIA tak letos opět v listopadu vyrazí do automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. „Movember podporujeme v naší firmě už osmým rokem. V rámci akce jsme posílali finanční příspěvky na hnutí Movember v České republice a dělali různé formy osvěty. Když jsme se dozvěděli o možnosti nechat zaměstnance otestovat na hladinu PSA a testosteronu, neváhali jsme a zaměstnancům jsme tuto možnost nabídli. Zaměstnanci se můžou navíc nechat otestovat přímo ve firmě a ve své pracovní době. Více než 80 % našich zaměstnanců jsou muži, mnozí z nich tady pracují 10 až 15 let, průměrný věk se každým rokem zvyšuje. Proto nám prevence dává smysl,“ konstatuje Ing. Pavla Hermannová z Oddělení zaměstnaneckých vztahů Hyundai Motor Manufacturing Czech.